Sattusin hiljuti erinevaid skeemilahendusi otsides ja analüüsides ühe releelülitusega attenuaatori skeemi otsa mis pani kukalt kratsima ja asja rohkem uurima.

Arusaadav osa mulle oli C1 ja C2 (alalisvoolu läbivoolu tõkestamiseks erinevate skeemi astmete vahel), R1 - R3 (Pi - attenuaator signaali summutamiseks soovitud määra). Takistite R4 - R6 eesmärk aga jäi arusaamatuks. Vahet pole, kas attenuaatori osa on relee K1 abil ühendatud skeemi või mitte, mingi osa alalisvoolu jookseb lihtsalt vastu maad... miks?!

 

 

Nagu ikka... Google on Sinu parim sõber ja saabus selgus. Inglise keeles nimetatakse seda "contacts wetting". Eesti keelde võiks selle tõlkida kui kontaktide niisutamise (vabandan ette, kui selle kohta on eesti keeles ka eraldi termin olemas).

Nimelt, signaali releedel on enamasti andmelehel näidatud kontaktide (mitte mähise) minimaalne vool. Jah... minimaalne. See on minimaalne vajalik vool, mis peab kontakte läbima, et murda läbi kontaktide pinnale tekkida võiva õhukese oksiidi kile kihi.

Vaatasin kohe oma projektides kasutatavaid signaali releesi ja avastasin suure ehmatusega, et kasutusel olevatel releedel on minimaalne kontakti vool 50mA.... ikka väga-väga-väga palju. Releed said kunagi valitud kompaktsete mõõtude, mähise madala tõmbevoolu, avatud kontaktide vahelise madala mahtuvuse ning maksumuse järgi.

 

 

Arvestades releede kogust erinevates astemetes olevate filtrite juures, peaksin päris mitusada mA voolu pidavalt vastu maad laskma. Pole just kõige mõistlikum lahendus. Kuna täna ma pole täheldanud signaali kadusi või katkestusi antud releedel, ei hakka ma paanitsema ja olemasolevaid ahelaid ringi ehitama. Tegin ka kiire testi ja lasin läbi relee konaktide 30MHz 5mVrms signaali ning mõõtsin seda ostsilloskoobi 1MOh sisendiga... kadusi või katkestust ei täheldanud, kuigi kontake läbiv vool oli ainult (I = V / R = 0,001V / 1 000 000 Ohm )  10nA.

Kindlasti aga võtan selle uue teadmise arvesse tulevikus uutes projektides ja südamerahu huvides ei hakka releede arvelt signaali ahelates koonerdama. 

Ühe kandidaadina võib vaadata Panasonic TX seeria releesi.